Dvojica vodećih nositelja, Čeh Jiri Lehečka i Talijan Lorenzo Sonego, bez izgubljena seta plasirali su se u četvrtfinale ATP turnira Plava Laguna Croatia Open. Osim za njih, četvrti dan turnira bio je uspješan i za Švicarca Stana Wawrinku te četvrtog nositelja Španjolca Roberta Carballesa Baenu, pa će program u petak biti više nego atraktivan.
Lehečka je sa 6:3, 7:5 svladao osvajača Umaga 2015. Austrijanca Dominica Thiema. Jedan break bio mu je dovoljan u prvom setu, a u drugom je nakon zaostatka 2:4 izgubio još samo jedan gem. Sonego je protiv sunarodnjaka Marca Cecchinata, pobjednika Umaga 2018., slavio rezultatom 6:1, 7:6 (6), a posebno dominantan bio je na početku. Osvojio je prvih 13 poena i time jasno dao do znanja kako je raspoložen. Ipak, bilo je napeto, jer se Sonego morao namučiti da uspješno završi meč. Vodio je 6:1, 3:1, u tie-breaku je vodio 5:3, pa sjajnim forhendom spasio set loptu kod 5:6 prije negoli je došao do pobjede.
U debitantskom nastupu u Umagu pokazao je da je s razlogom među glavnim favoritima za osvajanje naslova. Ovo mu je treći ulazak u četvrtfinale ove sezone, nakon što je to učinio u Dubaiju i Montpellieru. Ipak, najbolji rezultati ove sezone su mu osmina finala u Roland Garrosu (pobijedio je Andreja Rubljova, sedmog na ATP listi) i osmina finala (također četvrto kolo) na turniru iz serije Masters 1000 u Miamiju.
Prvi nositelj ovogodišnjeg turnira, Čeh Jiri Lehečka, bio je slobodan na startu kao jedan od četvorice postavljenih tenisača, a već u prvom okršaju išao je na bivšeg trećeg igrača svijeta i pobjednika US Opena, Austrijanca Dominica Thiema. Osim toga, bio mu je to prvi pojedinačni meč na zemlji nakon sezone igranja na travi (bio je u osmini finala Wimbledona), no sve to zajedno nije ga spriječilo da dođe do pobjede. Slavio je rezultatom 6:3, 7:5, te se plasirao u četvrtfinale gdje ga čeka sve bolji Talijan Matteo Arnaldi.
Wawrinka je pobijedio Argentinca Federica Coriju 7:5, 6:1 i tako još više popravio učinak u Umagu: sada je na osam pobjeda i tri poraza. Upravo u Stella Marisu je 2006. osvojio prvi ATP naslov u karijeri, od ukupno 16.
„Zadovoljan sam. U prvom setu je bilo uspona i padova, a u drugom je išlo odlično“, rekao je 38-godišnji Švicarac, svojevremeno treći, a danas 72. igrač svijeta.
Carballes Baena je protiv Japanca Tare Daniela izgubio samo četiri gema (6:3, 6:1), no to je bio meč koji je trajao čak sat i 43 minute. Upravo će Španjolac biti idući Wawrinkin suparnik.
U petak će program na središnjem igralištu otvoriti Lehečka i Arnaldi, a nakon toga slijedi dvoboj 17-godišnjeg Dine Prižmića i Australca Popyrina.